Mandala Nedir? Mandala Dövme Modelleri

Mandala Nedir? Mandala Dövme Modelleri

Mandala dövme modellerini ve mandala nedir sorusuna yanıt bulabileceğiniz tam kapsamlı bir rehberi sizin için hazırladık. Aklınızda bir dövme modeli fikri oluşabilmesi için Mandala desenlerini inceleyebilirsiniz.

Mandala Nedir?

Mandala, asya kültüründe yer alan birçok anlamı sembolize eden geometrik bir tasarımdır. Özellikle Çin, Japonya ve Tibet kültüründe evreni temsil ettiğine inanılır. Bu kültürlerde meditasyon aracı ve dua sembolleri olarak kullanılır.

Mandala ilk olarak Hindistan’da MÖ birinci yüzyılda ortaya çıktı ve kendisini Budist sanatıyla sundu. Sonraki birkaç yüzyıl boyunca Budist misyonerler, Budist dinini diğer toplumlara getirmek için Keşmir, Hindukuş bölgeleri ve Pakistan ve Afganistan’ın bazı bölgeleri boyunca İpek Yolu üzerinde seyahat ettiler. Mandalaları da onlarla birlikte geldi.

Budizm ve mandalalar MS birinci yüzyılda Çin’e ve MS dördüncü yüzyılda Kore’ye ulaştı. Altıncı ve yedinci yüzyıllarda CE Budizm Japonya, Endonezya ve Tibet’te öne çıktı. Mandalalar Güney Asya’da geniş bir tarihe sahipken, aynı zamanda Mesoamerica bölgesinde ilginç bir geçmişe ve Modern Çağ’da bir etkiye sahiptir.

Mandala Desenleri

Modern dünyada popülaritesi artan mandala desen ve tasarımlarının çoğu, köklerini Buda’nın vurguladığı gibi, manevi anlamın varlığın saflığını ve kutsallığını temsil ettiği Tibet Budist kültürlerine kadar uzanır. 

Mandalalar, Hindular ve Budistlerin kozmolojik geleneklerini betimleyen, büyüleyici ayrıntılara sahip, canlı ve zengin renklere sahip oldukça karmaşık resimler olarak tanımlanabilir.

Mandala Nedir? Mandala Dövme Modelleri
Mandala Dövme Desenleri
Mandala Nedir? Mandala Dövme Modelleri
Mandala Dövme Modelleri
mandala dövme
Mandala Nedir? Mandala Dövme Modelleri

Hinduizm’de mandalalar, ruhsal evreni görmek için bir araçtır ve oluşum, tekrarlama ve varoluş döngüsünü temsil eder. 

Bu tasarımların çoğu, Ganesha, Saraswati ve diğerleri gibi Hindu tanrılarının simgesidir.

Popüler bir İsviçreli psikanalist olan Carl Jung, terapötik güçlerden büyülendikten sonra mandala’yı batılı düşünürlere ve bilim adamlarına ilk tanıtan kişi oldu. 

mandala desenleri

Mandalaların psikolojik ve ruhsal benliğin simgesi olduğuna ve yaşam ve ruh hakkında daha fazla farkındalığa yol açtığına inanıyordu.

Bu eski Doğu sanatı, sayısız bireyin gerçek benlikleri ile daha derin bir bağlantı kurarak odaklarını, güvenlerini ve konsantrasyonlarını yeniden kazanmalarına yardımcı olan son derece popüler bir ifadedir. 

Varlığımız düşündüklerimizin bir sonucudur. Akıl her şeydir. Neyi düşünüyorsak ona dönüşürüz.

Mandala Dövme Modelleri

Modern tüketim, mandalaları bohem yaşam tarzıyla ilişkilendirdi ve böylece ev dekorasyonunda, modada, aksesuarlarda, güzellikte ve hayatımızın diğer alanlarında ortaya çıktı.

Mandala Dövme Desenleri

İlgili Yazı: Hint Kınası Dövme Modelleri 2022

Mandala Dövme Modelleri

Geometrik mandala tasarımlarının, insan vücudunun iç ve dış yapılarıyla birlikte doğanın mekanizmalarını gözlemlemek için daha derin bir ruhsal sembolizm verdiğine inanılmaktadır. Böylece bu karmaşık tasarımlar, düşünürlerin insan, doğa ve ruh ile derin bir bağ kurmasını sağlar.

Mandala Anlamı

Bir mandalanın anlamının üç temel katmanı vardır. Dış anlam, evrenin ilahi formunu temsil eder. İçsel anlam, zihni aydınlanmaya yönlendirmek için bir harita oluşturur. Ancak gizli anlam, belirli ayrıntılara kadar sanatçı ile yaratı arasında kalır. Genel olarak, netlikle aşılanmış bir beden ve zihin dengesini temsil eder.

Mandala’nın Dini Anlamı

Merkez artık basit bir nokta değil, yaratıcı Sözü aracılığıyla uzayı ve maddeyi kesin bir düzende düzenleme dürtüsünü veren Büyük Ruh, Tanrı’dır. Tezahür etmeyen Bütün olan merkezden, mastardaki Söz, evrenlerin yaratılması, Tanrı’nın dünyaların ve maddenin organizasyonundaki görünür tecellisi birleştirilir. Evrensel Bilgelik ayrıca merkeze “ilahi Baba” ve onun tezahürünü “ilahi Anne” olarak adlandırır.

Omraam Mikhaël Aïvanhov, Tanrı’nın bu tanımını şöyle açıklamıştır:

“Merkezi her yerde olan ve çevresi hiçbir yerde olmayan bir küre Sadece merkez noktası vardır, çünkü etrafındaki tüm evreni canlandırandır. Mandalaların sembolizmi bize yol gösterebilir ve tam da bu nedenle tüm kültürlerin inisiyeleri dairenin sembolüne ve merkezine her zaman büyük önem vermiştir. Onlar tüm halkları ve tüm gelenekleri birleştiren biçim ve semboldür.”

Mandala Dövme

Mandalalar, görünen ve görünmeyen dünyalar arasında bir bağlantı, algılayabildiğimiz, kavramlar alemine ait olan, ancak bizi birlik ve sihrin yüksek dünyası ile birleştirme gücüne sahip bir enerji biçimidir.

Onlar, bildiğimizi sandığımız önyargılar, yanılsamalar, sevinçler ve üzüntülerle dolu gündelik dünya ile tüm evrenleri besleyen ve besleyen uçsuz bucaksız, sonsuz, evrensel yaşam alanı arasında bir bağlantıdır.

Bu nedenle, en eski çağlardan beri müthiş büyülü güçlere sahip oldukları düşünülmüştür. Tüm büyülü güçlerin özünü kendi içlerinde somutlaştırırlar; Mandala sihri, her şeydeki gizli bilgeliği ortaya çıkararak tüm yaşamı dengeleyebilirler.

Kullanıcı Oyu post

Yorumlar
1

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved. Web Marka Web Ajansı