Mitolojide Burç Sembolleri ve Anlamları

Mitolojide Burç Sembolleri ve Anlamları

Mitolojide burç sembolleri ve anlamları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Latince ve Yunanca kökenli olan “zodyak” kelimesi, kelimenin tam anlamıyla “küçük hayvanlar çemberi” anlamına gelir. Yüzeyde, astroloji ve zodyak burç çemberi oldukça basittir. 12 zodyak işareti, güneş sistemimizde güneşin orijinal konumuna dönmesi için geçen 12 ay döngüsünü yansıtır. Esasen astroloji, bir bireyin psikolojisi hakkında bilgi sağlamak ve önemli yaşam olaylarını tahmin etmek için gezegenlerin ve yıldızların yerleşimini kullanır.

Mitolojide Burç Sembolleri

Yunan Mitolojisi, Eski Yunanlıların tanrıları, tanrıçaları, kahramanları ve ritüelleri hakkındaki hikayeler dizisidir. Yunan Mitolojisi, Antik Yunanistan’daki dinin bir parçasıydı. En popüler Yunan Mitolojisi figürleri Zeus, Poseidon ve Apollo gibi Yunan Tanrılarını, Afrodit, Hera ve Athena gibi Yunan Tanrıçalarını ve Atlas gibi Titanları içerir.

Mitolojide Koç Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Koç, burç sembollerinin ilk burcudur ve yaklaşık 21 Mart ile yaklaşık 19 Nisan arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Koç burcunun arkasındaki efsane, Yunan mitolojisindeki altın bir koça dayanmaktadır. Efsane, altın postlu bir koçla özdeşleşen Koç’un Phrixus’u kurtardığını ve onu Tanrıları yatıştırmak için koçu kurban ettiği Colchis’e götürdüğünü belirtir. Daha sonra Phrixus, ölümle karşı karşıya kaldığında onu güvenli bir yere uçuran kanatlı altın bir koç tarafından kurtarıldı.

Koç Burcu Sembolü
Borç Burcu Sembolü Dövmesi

İLGİLİ YAZI: Hiçlik Dövmesi ve Anlamı

Mitolojide Boğa Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Boğa, burç sembollerinin ikinci burcudur ve yılın yaklaşık 20 Nisan’dan yaklaşık 20 Mayıs’a kadar olan bölümünü yönettiği kabul edilir.

Boğa, Yunan mitolojisinde Zeus’un bir temsilidir. Zeus, kral Agenor ve Fenike’nin kızı Europa’yı baştan çıkarmak için bir boğaya dönüşür. Boğa suretinde kralın sürüsünün ortasında bekler, Boğa suretindeki zeus sürü arasında en dikkat çekici boğaydı. Bu yüzden Europa’nın dikkatini çekmeyi başardı. Europa sürü içerisinde uzandığı esnada boğa suretindeki Zeus bundan faydalanarak Europa’yı kaçırdı. Girit adasına kadar uçarak geldiler ve Zeus nihayetinde boğa suretinden çıkarak Europa’ya gerçekte kim olduğunu söyledi. Onu mutlu etmek için herşeyi yapan Zeus en sonunda başarılı oldu ve Europa ile 3 oğulları oldu. En ünlüsü Minos’tur. Minos sonunda Girit kralı oldu ve Knossos’ta her yıl boğa oyunlarının düzenlendiği bir saray yaptırdı.

Boğa Burcu Sembolü
Boğa Burcu Sembolü
Boğa Burcu Sembolü Dövmesi
Boğa Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide İkizler Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide İkizler, burç sembollerinin üçüncü burcudur ve yaklaşık 21 Mayıs ile yaklaşık 21 Haziran arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Yunan mitolojisinde ikizler Castor ve Polydeuces’i temsil eder. Kardeşler, “Zeus’un oğulları” anlamına gelen Dioscuri olarak da biliniyordu. Bununla birlikte, mitin çoğu versiyonunda, yalnızca Polydeuces Zeus’un oğluydu ve Castor, Sparta’nın ölümlü Kralı Tyndareus’un oğluydu.

İkizlerin annesi Spartalı Kraliçe Leda, kraliçeyi Cygnus (Kuğu) takımyıldızıyla ilişkili bir kuğu şeklinde ziyaret eden Zeus tarafından baştan çıkarıldı ve Polydeuces ve Helen’e (ünlü Helen olacaktı) hamile kaldı. Truva). Leda daha sonra Castor ve Clytemnestra’ya (daha sonra Agamemnon ile evlenecek olan) hamile kaldı. Castor ve Clytemnestra’nın babası Tyndareus’tu ve Zeus’un çocuklarının aksine ölümlüydüler.

İkizler Burcu Sembolü
İkizler Burcu Sembolü
İkizler Burcu Sembolü Dövmesi
İkizler Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Yengeç Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Yengeç, burç sembollerinin dördüncü burcudur ve yaklaşık 22 Haziran ile yaklaşık 22 Temmuz arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Yengeç yunan mitolojisinde Herakles ve Hidra arasındaki savaştaki rolüyle tanınır. Herakles’ten nefret eden Hera, savaşta Hydra canavarına yardım etmesi için Yengeç’i görevlendirir. Yengeç verilen görevi başarı ile yerine getirse de, Herakles’in dikkatini çekti ve Herakles Yengeç’i öldürdü. Bu hikaye, nihayetinde başarısız olan çabalarına rağmen Yengeç’in azmini ve gücünü vurgulamaktadır.

Yengeç, Roma ve Yunan efsanelerinin yanı sıra İskandinav mitolojisi de dahil olmak üzere başka birçok mitte de belirtilmiştir. Mısır hikayesinde, Heru-ur ve Set’in savaşında, tanrı Set’i yenmek için Yengeç kendini ateşe verir. Eski Sümer metinlerinde, tanrılar Anşar ve Kişar’ın Yengeç’i kendi tükürüklerinden yarattıkları söylenir. Yaratık, “Yenilmezler” gibi filmlerde ve “Teenage Mutant Ninja Turtles” gibi animasyon dizilerinde yer almasıyla modern pop kültüründe bile yer aldı. Bu hikayelerde genellikle sinir bozucu bir baş belası veya zayıf bir rakip olarak tasvir edilse de, Yengeç’in tarihsel önemini ve kalıcı popülaritesini vurgulamaya hizmet eder.

Yengeç Burcu Sembolü
Yengeç Burcu Sembolü
Yengeç Burcu Sembolü Dövmesi
Yengeç Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Aslan Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Aslan, burç sembollerinin beşinci burcudur ve yaklaşık 23 Temmuz ile yaklaşık 22 Ağustos arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Aslan burcu, yunan mitolojisinde “Nemean Aslanı” olarak geçer. Herakles’e ilk görevinde nemean aslanını öldürmesi söylenir. Nemean aslanı, silahlarla zarar verilemeyen cesur ve korkusuz bir yaratıktı. Herakles ile aralarında geçen uzun bir savaşın ardından her ne kadar aslan Herakles’in parmaklarından birini koparsa da Herakles, aslanı boğarak öldürdü. Aslan öldükten sonra Herakles derisini yüzde ve postundan bir zırh yaptı.

Aslan burcu bireyleri, güçlü kişilikleri ve sorumluluk alma yetenekleriyle tanınırlar. Aslan insanları doğal liderlerdir ve genellikle çok fazla karizma ve güvene sahiptirler. Çok cömert ve sadık arkadaşlar olabilirler.

Aslan Burcu Sembolü
Aslan Burcu Sembolü
Aslan Burcu Sembolü Dövmesi
Aslan Burcu Sembolü Dövmesi

İLGİLİ YAZI: 20 Basit ve Kolay Dövme Fikri

Mitolojide Başak Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Başak, burç sembollerinin altıncı burcudur ve yaklaşık 23 Ağustos ile yaklaşık 22 Eylül arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Başak, zodyakın saflık ve masumiyetle ilişkilendirilen burcudur. Başak, Yunan mitolojisinde genellikle Zeus ve Themis’in kızı Astraea tarafından temsil edilir. Masumiyet tanrıçası olarak Başak’ın, insanın Altın Çağı’nda aramızda yaşadığı söylenir. Ancak, insanlık kötülüğe ve yozlaşmaya başladığında, Astraea Dünya’dan sonsuza dek ayrılır. Ayrılışı, yeryüzündeki cennetin sonunu işaret ediyordu. Efsaneye göre, aynı zamanda insanlığın çöküşüne de işaret ediyordu. Artık kaderimizde sonsuza dek hastalık çekmek vardı. Hiç evlenmediği ve her zaman saf kaldığı için Başak “bakire” olarak adlandırıldı.

Astraea, Başak takımyıldızı olduğu cennete yükseldi. Efsaneye göre Altın Çağ tekrar geldiğinde Astraea Dünya’ya geri dönecektir.

Başak Burcu Sembolü
Başak Burcu Sembolü
Başak Burcu Sembolü Dövmesi
Başak Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Terazi Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Terazi, burç sembollerinin yedinci burcudur ve yaklaşık 22 Eylül ile yaklaşık 23 Ekim arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Terazi Yunan mitolojisinde Adalet Tanrıçası Themis ile ilişkilendirilir. Adalet tanrıçası Themis genellikle gözleri bağlı ve elinde terazi tutan bir kadın olarak görülür. Ayrıca Astraea’nın annesidir. Terazi’nin Yunan Mitolojisi ile bağlantısı muhtemelen denge ve adaleti temsil etmesinden kaynaklanmaktadır.

Terazi burcunda doğan insanlar, çekicilikleri ve sosyal becerileriyle tanınırlar, ancak aynı zamanda, toplumu bir bütün olarak iyileştirmek için çalışmak istemelerini sağlayan güçlü bir adalet duygusuna sahiptirler. Bu yoğun adalet arzusu nedeniyle hukuk veya siyaset alanlarındaki kariyerlere ilgi duyabilirler.

Terazi Burcu Sembolü
Terazi Burcu Sembolü
Terazi Burcu Sembolü Dövmesi
Terazi Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Akrep Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Akrep, burç sembollerinin sekizinci burcudur ve yaklaşık 24 Ekim ile yaklaşık 21 Kasım arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Akrep, Yunan Mitolojisinde Orion hikayesinden gelmektedir. Bu dev adam Poseidon ve Euryale’nin oğluydu ve aynı zamanda yaşayan en yakışıklı adam olduğu söyleniyordu. O ve Artemis av ortaklarıydı. Orion, Dünya üzerindeki herhangi bir hayvanı öldürebileceğiyle övünen büyük bir avcıydı. Gaia (Dünya), Orion’a kızdı ve onu öldürmesi için dev bir akrep olan Scorpius’u gönderdi. İkisi savaştı ve ikisi de mücadelede öldürüldü, ancak küllerinden Scorpius ve Orion takımyıldızları yükseldi.

Astrolojiye göre Akrep bir su burcudur ve bu burçta doğanların özellikleri arasında kararlılık ve sadakat yer alır.

Akrep Burcu Sembolü
Akrep Burcu Sembolü
Akrep Burcu Dövmesi
Akrep Burcu Dövmesi
Akrep Burcu Sembolü Dövmesi
Akrep Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Yay Burcu Sembolü Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Yay, burç sembollerinin dokuzuncu burcudur ve yaklaşık 22 Kasım ile yaklaşık 21 Aralık arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Yay burcunun hikayesi, Yunan mitolojisinden, özellikle de birçok eski Yunan kahramanına öğretmenlik yapmış ölümsüz bir centaur olan Chiron’dan gelir. Chiron, nazikti ve birçok Yunan kahramanına tıp, avcılık, müzik ve kehanet öğretti. Jason ve Achilles gibi birçok büyük kahraman için harika bir öğretmen ve Herakles için iyi bir arkadaşdı. Hikayesinin bir versiyonunda yanlışlıkla Herakles’in hydra kanıyla zehirlendi ve sonsuz yaşamı kazanmak için Pelion Dağı’ndaki evini terk etmek zorunda kaldı.

Ölümsüzlüğü aramak için Yunanistan’ı dolaşırken Zeus’la yolları kesişti ve Zeus ona yıldızlarda bir yay takımyıldızı olma teklifi etti. Yay genellikle bir centaur olarak da temsil edilen Yunan tanrısı Apollon ile ilişkilendirilir. Bazı hikayelerde Apollon’un dikkat çekmek için yarıştığı başka bir av tanrıçası olan Diana’nın ilerlemelerinden kaçmak için kendisini Yay’a çevirdiği söylenir.

Yay, maceracı ve dışa dönük doğalarıyla tanınan bir ateş burcudur, Yay burcu bireyleri, onlara iyimserlik ve yaşam coşkusu veren yönetici gezegenleri Jüpiter tarafından yönlendirilir.

Yay Burcu Sembolü
Yay Burcu Sembolü
Yay Burcu Sembolü Dövmesi
Yay Burcu Sembolü Dövmesi
Yay Burcu Dövmesi
Yay Burcu Dövmesi

Mitolojide Oğlak Burcu Dövmesi ve Anlamı

Astronomide Oğlak, burç sembollerinin onuncu burcudur ve yaklaşık 22 Aralık ile yaklaşık 19 Ocak arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Oğlak genellikle keçi veya deniz keçisi olarak tasvir edilir, ancak Yunan Mitolojisinde Tanrı Pan’dır. Pan, ormanlara ve ormanlık alanlara, sürülere ve çobanlara hükmetti. Belden aşağısı bir keçiydi ve aynı zamanda bir keçinin kulakları ve boynuzları vardı ve belden yukarısı bir erkekti. O azgın küçük bir adamdı ve her zaman görünüşü yüzünden kaçacak bir periyi yakalamaya çalışırdı. Sonunda Doğanın Tanrısı oldu ve cinsellik, doğa sevgisi gibi bazı nitelikleri, bu burçta doğan insanların karakterinin bir parçası haline geldi.

Oğlak Burcu Sembolü
Oğlak Burcu Sembolü
Oğlak Burcu Sembolü Dövmesi
Oğlak Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Kova Burcu Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Kova, burç sembollerinin 11. burcudur ve yaklaşık 20 Ocak ile yaklaşık 18 Şubat arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Yunan mitolojisinden gelir. Bu efsaneye göre Zeus, insanlığa kızmış ve büyük bir tufanla hepsini yok etmeye karar vermiş. Oğlu Kova’yı göklerden yeryüzüne tüm suları dökmesi için su taşıyıcısı olarak gönderdi. Bu, insanlığın çoğunu yok etti, ancak Deucalion ve Pyrrha, dürüst insanlar oldukları için bağışlandı. Deucalion daha sonra yeni bir erkek ırkı yaratmak için omzunun üzerinden taşlar atarken, karısı Pyrrha arkasından taşlar atarak kadınları yarattı.

Kova, zodyakın 12 burcundan biridir ve insanlığa nimetler yağdıran bir su taşıyıcısını temsil eder. Yunan mitolojisinden Ganymede ve Deucalion’u içerenler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok farklı mit ve efsaneyle ilişkilendirilir. Bu burçta doğanlar genellikle zeki, yaratıcı ve başkalarıyla bağlantı kurmaktan hoşlanan insancıl kişilerdir.

Kova Burcu Sembolü
Kova Burcu Sembolü
Kova Burcu Sembolü Dövmesi
Kova Burcu Sembolü Dövmesi

Mitolojide Balık Burcu Dövmesi ve Anlamı

Astrolojide Balık, burç sembollerinin 12. burcudur ve yaklaşık 19 Şubat ile yaklaşık 20 Mart arasındaki dönemi yönettiği kabul edilir.

Balık, Yunan mitolojisinde Afrodit ve Eros’un hikayesinde geçer. Hikayeye göre Afrodit ve Eros, Fırat Nehri boyunca yürüdükleri esnada şiddetli bir tayfun başladı. Dehşete kapıldılar. büyüklüğü ve gücü nedeniyle ondan kaçamadılar. Bu yüzden Zeus’tan yardım istediler ve nehre kaçabilmeleri için onları balığa dönüştürmesini istediler. Zeus ise onlara yardım etti ve ikisini de balığa çevirdi. Daha sonra nehre atladılar ve tayfundan kurtulmayı başardılar. Balık, hayatta kalmak için form değiştirme yeteneklerinden dolayı bir dönüşümün sembolüdür.

Balık Burcu Sembolü
Balık Burcu Sembolü
Balık Burcu Sembolü Dövmesi
Balık Burcu Sembolü Dövmesi

2023 Yılı Burç Haritası ve Burç Sembolleri

BurçSembolTarihleri
Oğlak♑20 Aralık (2022) – 19 Ocak
Kova♒20 Ocak– 17 Şubat
Balık ♓18 Şubat – 19 Mart
Koç ♈20 Mart – 19 Nisan
Boğa ♉20 Nisan – 20 Mayıs
İkizler ♊21 Mayıs – 20 Haziran
Yengeç♋21 Haziran – 22 Temmuz
Aslan♌23 Temmuz – 22 Ağustos
Başak♍23 Ağustos – 22 Eylül
Terazi♎23 Eylül – 22 Ekim
Akrep♏23 Ekim – 21 Kasım
Yay ♐22 Kasım – 21 Aralık
Kullanıcı Oyu post

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved. Web Marka Web Ajansı