+10 Medusa Dövmesi ve Hikayesi

+10 Medusa Dövmesi ve Hikayesi

Yunan mitolojisinin en çok merak uyandıran karakteri Medusa ne ifade ediyor? Neden Medusa dövmesi son dönemde trend haline geldi? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Medusa Kimdir?

Medusa, antik deniz tanrısı olan Phorcys ve yine en büyük deniz canlılarının tanrısı olan Ceto’nun kızıydı. Medusa’nın Euryale ve Stheno adında kardeşleri vardır. Eski yunan tarihine göre canavar şeklinde tasvir edilen bu iki kız kardeşe kıyasla Medusa güzelliği ile ün salmış bir ölümlüydü.

Medusa Hikayesi

Medusa, Yunan mitolojisinde bir kadın karakterdir. Yarı Gorgon olan Medusa, Ceto ile Phorcys’in çocuğudur. Yüzünün bir canavara benzediği ve saçlarını zehirli yılanlardan oluştuğu söylenir ve doğrudan yüzüne bakarsanız sizi bir taşa dönüştürür. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Medusa’nın hayatı Zeus’un oğlu Perseus tarafından kafası kesilerek sona erdi.

Medusa’nın hikayesinin başka bir yorumu daha var. Üç Gorgon kız kardeşten biri olan Medusa’nın saçları her zaman yılan değildi. Bir zamanlar güzeldi ve kız kardeşlerinden ölümlü olan tek kişiydi. Dönüşümünün başlangıcı, deniz tanrısının ondan hoşlanmasıyla gerçekleşti. Medusa’nın güzelliği Poseidon’un dikkatini çekmişti ve ona hayranlığı gün geçtikçe artıyordu. Nefsine yenik düşen tanrı Poseidon, Athena’nın tapınağında Medusaya tecavüz etti. Bu duruma çok öfkelenen Athena, Medusa’nın saçlarını yılana çevirdi ve ona kimsenin bakmaması için Medusa’ya bakanları taşa çeviren bir lanet ile cezalandırdı.

Medusa’nın hayatı bir peri masalı değil, tecavüze uğrayıp idam ettirilen bir kadın. Bu nedenle günler geçse de Medusa’ya olan ilgi azalmıyor. Çünkü o erkek otoritesinin karşısında kadın gücünün bir sembolü haline geldi.

+10 Medusa Dövmesi ve Anlamı
Medusa Dövme Modeli

Medusa Dövmesi

Medusa’nın arkasında sakladığı sembolizm nedir? Medusa dövmesinin ne anlama geldiği konusunda yorumlanabilir bir çok farklı düşünce vardır.

Medusa’nın bakışları ile insanları taşa çevirmesi, ulaşılmaz biri olduğunuzu gösterebilir.

Farklı bir bakış açısı ile kadınsı güç ve öfke anlamına gelebilir.

Medusa’nın kafasının kesilmesi, duygularını dile getiren güçlü kadınları susturmanın simgesi olarak görülebilir.

Medusa Hikayesi

Medusa, Phorcys ve Ceto’nun kızları olan Euryale ve Stheno ile birlikte üç Gorgon biriydi. Tüm kardeşler korkunç birer canavar olmasına karşın Medusa’nın güzelliği herkesi etkiliyordu.

Medusa Kimdir?

Romalı şair Ovid’in tasvirine göre Poseidon ona aşıktı, ancak Medusa bu aşka karşılık vermediği için Athena’nın tapınağında Poseidon tarafından tecavüze uğradı.

Medusa Dövmesi

Medusa, bugün halen tecavüze uğrayan kadınların susturularak damgalanmasının eski bir temsili olarak görülür.

İlgili Yazı: Kırlangıç Dövmesi – Anlamını Duyunca Şaşıracaksınız

Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir

Medusa Dövme Modelleri

Güzelliği ile tüm antik yunana ün salmış bu Gorgon, bugün kadınların ne şekilde baskılandığının ve cezalandırıldığının bir tezahürü olarak önümüze çıkıyor. Duygusal hayat hikayesinden etkilenenler ise Medusa’yı ölümsüz yapabilmek için onu vücutlarına resmediyorlar. İşte fikir edinebileceğiniz medusa dövme modellerini sizin için yayınlıyoruz.

Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir
Medusa Antik Yunan
Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir
Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir
Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir
Medusa Dövmesi, medusa hikayesi, medusa kimdir, medusa dövme modelleri
5/5 - (2 votes)

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.