Lotus Çiçeği Dövme Simgesi

Lotus Çiçeği Dövme Simgesi

Lotus çiçeği dövmesi anlamıyla herkesin dikkatini çekmeyi başarırken son zamanlarda en çok tercih edilen dövme modellerinin arasında yer aldı. Peki kullanıcıların bu dövme modelini seçmelerinin sebebi nedir? Bu makalemizde bu soruya ve lotus çiçeği ile ilgili aklınıza takılan birçok soruya cevap bulacaksınız.

Genel itibariyle Lotus çiçeği dövmesinin anlamı saflık, doğurganlık, şefkat, dönüşüm ve ruhsal aydınlanmayı içerir. Lotus çiçeği, onu derin felsefi anlamlara sahip bir sembol olarak sunan sanat ve edebiyatın genişliği ve derinliği bakımından sadece gül ile eşdeğerdir. Budist ve diğer doğu öğretilerindeki tarihsel temsillere ek olarak, lotus günümüz batı felsefelerinde de önemli bir sembol haline gelmiştir. Bu yazıda, lotus çiçeğinin dünyadaki anlamları öğreneceksiniz.

Lotus Çiçeği Dövmesi - Yeniden Doğuş (2022)
Lotus Çiçeği Dövmesi
Lotus Çiçeği Dövme Modeli
Lotus Çiçeği Dövme Modeli
Lotus Çiçeği Kol Dövmesi
Lotus Çiçeği Kol Dövmesi

Lotus Çiçeği Dövmesi

Lotus çiçekleri genellikle saflık, içsel güç ve huzur ile ilişkilendirirler, bunun yanı sıra sembolizmi ise farklı bir anlam taşır. Bu çiçek modelinin dövme sembolü Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Janizm gibi çeşitli dinlerde sembolik anlamlar taşır. Derin sembolik anlamları ve dinle bağlantısı göz önüne alındığında lotus çiçeği en kutsal bitkilerden biri olarak kabul edilir.

Lotus Çiçeği Dövmesi ve Anlamı
Lotus Çiçeği Dövmesi ve Anlamı

Lotus Çiçeği Anlamı

Lotus çiçekleri, beyaz ve mavi nilüfer çiçekleri ile benzer nitelikler taşır ve tarihi eski mısıra kadar dayanır. Eski Mısır’da bu çiçek türü “Seshen” olarak bilinir ve Mısır tanrılarıyla ilişkilendirilirdi.

Lotus çiçeği, güneşin açmasıyla açar, güneşi takip eder ve gün sonunda kapanıp suya geri döner. Bu sebeple eski Mısır tanrısı RA ile ilişkilendirilir.

Antik Mısır’da ise lotus çiçeğinin, yaratılış, yeniden doğuş ve gücün simgesi olduğuna inanılırdı. Mısırlı kadınlar doğum esnasında bereket tanrıçası olan Heqet’in lotus tılsımlarını takarlardı. Bu nedenle Lotus çiçeği Mısır hiyerogliflerinde doğurganlığı, yeni bir başlangıcı ve saflığı temsil ederdi.

İlgili Yazı: Kırlangıç Dövmesi – Anlamını Duyunca Şaşıracaksınız

Lotus Çiçeği Sembolü
Lotus Çiçeği Sembolü

Lotus Çiçeği Dövmesi Anlamı ve Sembolü

Lotus çiçeği dövmesi sembolünün arkasındaki anlam, çamurlu sularda yetişmesi ile ilgilidir. Çamur, Lotus çiçeğinin köklerini tutsa da çiçek her seferinde bir taç yaprağı açarak karanlıktan bir gün ışığı gibi yükselir.

Buna bağlı olarak Lotus çiçeği dövmesi farklı anlamlar kazanmıştır. Bunlardan bazıları;

Ruhsal Aydınlanma: Kirli ortamına ve kök saldığı çamurlu suya bakmaksızın, güneşe dönük çiçek açması inanılmaz bir olgudur. Bu durum maddi dünyanın üstesinden gelmenin ve ruhsal aydınlanma ve bilgeliğe ulaşmak için çamurlu sulardan yani içinden çıkılamaz hal almış durumların üstesinden gelmenin simgesidir.

Lotus Çiçeği Dövmesinin Hikayesi
Lotus Çiçeği Dövmesinin Hikayesi

Farklılık: Lotus çiçeği kendisini ve çevresini kirleten su ve çamurdan ayrıldığı için farklılığı temsil eder. Bu durum ruhumuzu kirleten şeylerden uzaklaşmamızı hatırlatır.

Yeni Başlangıç: Lotus çiçeği, sabahın ilk ışıkları ile ortaya çıkar ve gece vakti kapanarak suya geri döner. Bu döngü, ölümden sonraki yaşamı ve yeniden doğuşu simgeler.

Saflık: Çiçek bulanık ve çamurlu su arasından lekesiz olarak çıkabildiği için saflığı ve temizliği temsil eder. Saflık ve temizlik özellikle insan ruhuna atfedilmiştir. Bunun nedeni ise çiçek gün boyunca kirli suda temiz kalabilmeyi başarır.

Kadın: Lotus, doğa ve kadının da simgesidir. Bazı temsili düşüncelerde bakireyi simgelemek için bir lotus tomurcuğu kullanılır.

Lotus Çiçeği Bacak Dövmesi
Lotus Çiçeği Bacak Dövmesi
Lotus Çiçeği Renkleri
Lotus Çiçeği Renkleri

Lotus Çiçeği Renkleri

Mavi Lotus Çiçeği: Ruhun bilgi üzerindeki önemini temsil eder. Aynı zamanda sağduyu ve bilgeliği temsil eder.

Beyaz Lotus Çiçeği: Beyaz nilüferler yani lotus çiçeği dünyanın rahmi olarak bilir ve zihnin ve ruhun saflığını temsil eder.

Mor Lotus Çiçeği: Buda’nın kendi kendini uyandırma yolu olarak bilinir ve asıl gerçeğe giden sekiz katlı yolu temsil eder.

Lotus Çiçeği Hikayesi
Lotus Çiçeği Hikayesi

Kırmızı Lotus Çiçeği: Kalbi yani, aşk, sevgi ve şefkati temsil eder.

Pembe Lotus Çiçeği: Buda’nın gerçek nilüferi olarak bilinir. Sebebi ise pembe püsküller Buda’nın tarihini ve özünü yansıtır.

Lotus çiçeği güzel ve güçlü bir semboldür. Lotus’un birçok anlamı ve dini bağlantıları onu sanat eseri, mücevher, giysi ve dekoratif bir motif olarak mükemmel seçim haline getirir.

Lotus’un sembolizmi birkaç dinde kök salmış olsa da çiçeğin yaradılışı onu evrensel hale getirmek için bunu aşmıştır ve dini aidiyeti ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilir kılmıştır.

Lotus Çiçeği Anlamı ve Simgesi
Lotus Çiçeği Anlamı ve Simgesi

Lotus Çiçeğinin anlamı nedir?

Genel itibariyle Lotus çiçeği dövmesinin anlamı saflık, doğurganlık, şefkat, dönüşüm ve ruhsal aydınlanmayı içerir.

Lotus çiçeği neyi simgeler?

Mavi lotus çiçeği bilgeliği, beyaz lotus çiçeği zihnin ve ruhun saflığını, mor lotus doğru bilgiye uzanan yolu, kırmızı lotus aşk, sevgi ve şefkati, mor lotus ise Buda’yı simgeler.

Kullanıcı Oyu post

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved. Web Marka Web Ajansı