Dövme Bakımı ve Dövme Sonrası Spor (2022)

Dövme Bakımı ve Dövme Sonrası Spor (2022)

Dövme bakımı sırasında dövme sonrası spor yapılır mı sorusu dövme severlerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Fiziksel olarak aktif hayatınız var ve yakın zamanda dövme yaptırmayı planlıyorsanız, yeni dövmenizi yaptırdıktan hemen sonra egzersiz yapmanın uygun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Merak etmeyin makalemizde belirtilen maddeleri harfiyen uyguladığınız sürece spor yapabilecek ve hiçbir sorun yaşamadan hayatınıza devam edebileceksiniz.

Dövme sonrası spor terlemenize ve esnemenize neden olması sebebiyle dövmenize zarar verebilir. Uzun bir antreman süreci sonrası teriniz dövmeniz ile temas etmesi, dövmenizin mürekkebinin akmasına, iyileştikten sonra kötü bir görünüme sahip olmasına neden olabilir.

Dövme Bakımı

Dövmenizin tamamen iyileşmesi bakım sürecinize bağlı olarak genellikle 2-3 hafta sonra iyileşme belirtileri gösterir. Tamamen iyileşme durumunu dövme sanatçınıza danışarak ve rutin kontrollerin sağlanmasından sonra öğrenebilirsiniz.

Genel bir kural olarak dövmeniz iyileşme belirtisi gösterdikten yani en az 2-3 hafta sonra hafif bir egzersiz programıyla başlamanız önerilir.

8 Başlıkta dövme bakımı nasıl yapılır? Merak ediyorsanız dövme bakımı için 8 ipucu başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu çok tartışılan bir konu olduğundan, bu yazıda egzersiz yaparken yeni bir dövmenin bakımı için bazı öneriler ve sizin için en iyi uygulamaları listeliyeceğiz.

Dövme bakımı, gelecek süreçte sağlıklı ve güzel görünüm sağlayan bir dövme sahibi olmanız için bakım bölümü dövmenin en önemli süreçleri arasında yer almaktadır.

Detaylara geçmeden önce yeni bir dövme yaptırarak egzersiz yapmadan önce neden beklemeniz gerektiğine değinelim.

Dövme sonrası spor yapmanın riskleri

Yeni bir dövme yaptırdıktan sonraki ilk birkaç gün güneşlenmek, yüzmek veya egzersiz yapmak gibi aktiviteler enfeksiyon kapma olasılığını artırır.

  • Enfeksiyon riski: Spor sonrası terinizin dövmeniz ile temas etmesi mürekkebin akmasına ve bu durum da kaşıntıya ve enfeksiyona neden olabilir.
  • Tahriş: Sadece iyileşme süresi gecikmekle kalmaz, aynı zamanda dövmenizin bulunduğu bölge de inanılmaz derecede tahriş olabilir.
  • Dövmenin rengi solabilir: Dövmenizin bulunduğu bölgenin ter ile teması ve sürekli esneme durumu dövmenizin görünümüne zarar verebilir ve hatta silinme ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Aşırı Kanama: Spor yapmanız kan basıncınızı artırarak dövmenizin uygulandığı bölgede aşırı kanama söz konusu olabilir.

Bunların yanı sıra dövmenizin uygulandığı ilk 2 hafta içerisinde su ve ter ile teması dövme mürekkebinin solmasına neden olabilir, bu sebeple terlemekten kaçının.

İlgili Yazı: Piercing Bakımı

Dövme sonrası ne yapılması gerekiyor?

Dövme yaptırdıktan 48 saat sonrasına kadar egzersiz yapmanızı önermiyoruz. Bu 2 günden sonra ve dövmenin konumuna bağlı olarak, hafif eğitim yapmak mümkün olabilir.

Dövmenizin en az riskle mükemmel şekilde iyileşmesini istiyorsanız en az 2 hafta beklemenizi öneririz.

Bununla birlikte, birçok insanın bekleyemediğini ve daha iyi alternatiflere ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Bu nedenle, dövme yaptırdıktan sonra neler yapabileceğinize dair en iyi uygulamaların ve ipuçlarının bir listesini oluşturduk.

Sağlıklı görünüm için yavaşça başlayın!

Dövmeniz iyileşirken egzersiz yapmaya karar verirseniz, ki bunu tavsiye etmiyoruz, en azından aşağıdaki gibi hafif egzersiz türlerini yapmaya çalışmalısınız:

  • Yürüyüşleri
  • kolay streç
  • Hafif ağırlık kaldırma
  • Yoga
  • Düşük yoğunluklu egzersizlerin diğer biçimleri.

2-3 hafta sonra dövme tamamen iyileştikten sonra normal egzersiz rutininize devam edebilirsiniz.

En az 4 hafta yüzmekten ve su sporlarından kaçının!

Dövmeniz tamamen iyileşene kadar yüzmek ve suyla ilgili her şey yasaktır. Bunun nedeni, esas olarak suda (hem havuzda hem de denizde) bulunan bakterilere maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

Doğrudan güneş ışığından kaçının!

Basit bir yürüyüşe çıkmaya karar verdiyseniz, dövmenizin doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olmalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi güneş ışığı dövmeler için sağlıklı değildir.

Sürtünmeyi önlemek için bol giysiler giyin!

Dar elbiseler yeni uygulanmış bir dövme üzerinde sürtünmeye ve baskıya neden olabilir. Bu durum dövmenizin mürekkebinin solmasına ve hatta silinmesine neden olabilir.

Spor aletlerini dezenfekte edin!

Covid-19 pandemisi her ne kadar geçmiş gibi görünse de, günümüzde halen varlığını devam ettirmektedir. Bu nedenle bakterilerin kirli ortamlarda daha hızlı yayıldığını hatırlatmamızda fayda var. Enfeksiyon riskini azaltmak için kullandığınız ekipmanın temiz olduğundan emin olun.

Dövmenizi antrenmandan önce ve sonra temizleyin!

Ekipmanların temizliğine nasıl dikkat ediyorsanız, antreman öncesinde ve sonrasında dövmenizi uygun şekilde temizlediğinizden emin olmalısınız.

Soyunma odalarından kaçının!

Bakteriler kirli ortamlarda hızlı yayıldığı gibi nemli ortamlarda da hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu nedenle soyunma odaları genellikle nemli ve ıslak ortamlar olduğu için uzak durmanızda fayda var.

Yeni bir dövmeniz varsa yukarıda belirtilen maddeleri uygulayarak olası enfeksiyon kapma risklerini en aza indirebilirsiniz.

Bizim önerimiz

Vücudunuzun enfeksiyondan ve diğer komplikasyonlardan kaçınması için birkaç antreman gününü kaçırmanızda bir sakınca yoktur.

Cildinize iyileşmesi için zaman vererek, antrenmanınıza tekrar hızlı bir şekilde dönebilirsiniz.

Bizim önerimiz ise 48 saat sonra sonra basit antrenman yapmak iyidir. Unutmayın, doğrudan güneş ışığından ve sudan kaçındığınızdan emin olun.

·         Dövme sonrası kaç gün su teması olmaması gerekir?

Deniz ve havuzlar dövmenize zarar verdiği gibi içerisinde barındırdığı bakteriler olası enfeksiyon ve diğer komplikasyon risklerini artırmaktadır. Bu nedenle deniz ve havuz için en az 1 ay beklemelisiniz.

·         Dövme bakımı uygulama süresi?

Dövme bakımı dövmenizin boyutuna göre değişmekle birlikte en az 1 hafta boyunca uygulamalısınız. Dövmeniz daha büyükse bu durum 1 ay gibi bir süreye uzatılabilir. Dövme sonrası dövmenizi kaşımamanız, oluşan yara dokusunu kaldırmamalısınız.

·         Dövme kaç saat sonra yıkanır?

Yeni bir dövme yaptırdıysanız duş almak için mümkünse 48 saat beklemelisiniz. Bu süreç dövme üzerinde bir yara tabakası oluşturarak suyun deri altına işlemesini engelleyerek dövme mürekkebinin akmasını engeller.

Dövmenin iyileştiği nasıl anlaşılır?

Dövmeniz iyileşme süreci içerisinde cildiniz üzerinde kabuk oluşumu başlar. Bu kabuğu kaşımayın veya kaldırmayın, iyileşme süreci tamamlanmasına yakın bu kabuk kendiliğinden düşecektir. Bu süre dövmenizin boyutuna bağlı olarak en az 2 haftayı bulabilir.

Kullanıcı Oyu post

Yorumlar
1

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved. Web Marka Web Ajansı