Dövme Bakımı İçin 8 İpucu

Dövme Bakımı İçin 8 İpucu

Dövme Bakımı İçin 8 İpucu, Dövme stüdyosunda dövme işlemi bitmez. Dövme yaptırmak, binlerce küçük delikten yaralanmaya benzer, bu yüzden dövmenizin enfeksiyondan ve diğer komplikasyonlardan korunmasını sağlamak için doğru adımları atmanız gerekir. Dövme sonrası bakım ipuçlarının işe yarayabileceği yer burasıdır.

İlk kez mürekkepleniyorsanız, önce araştırmanızı yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Sadece aldığınız stilin türünü ve bölgenizdeki güvenilir dövme sanatçılarını araştırmak için zaman ayırmanız değil, hemen ardından sahip olduğunuz sorumluluklara hazır olmanız gerekir. Dövme sonrası bakım, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur, ancak daha da önemlisi, yeni dövmenizin güvenli ve hızlı iyileşmesini sağlar.

İlk dövme seansınız için heyecanlı mısınız? Sanatçının sandalyesine atlamadan önce, dövme yaptırdıktan sonra bilmeniz ve takip etmeniz gereken bazı bakım sonrası ipuçlarını listeliyoruz.

Dövme Bakımı İçin 8 İpucu

1- Dövme Sanatçınızın Talimatlarını Dinleyin

Bu hiç de kolay olmayabilir, ancak diğer insanlarda, sadece sanatçılarının talimatlarını takip etmeleri durumunda kolayca önlenebilecek komplikasyonların oranına şaşıracaksınız. Sanatçınızı takip etmeyi ihmal etmek, reçeteli ilaçlarınızı almayı unutmaktan farklı değildir. Aynı sonuçlara yol açarlar – semptomlarınız iyileşmiyor ve bazen daha da kötüleşiyor!

Seansınızın hemen ardından sanatçınız dövmenizi mutlaka bir bandajla kapatmalıdır. Dövmenizi hangi stüdyodan yaptırırsanız yaptırın, seanstan hemen sonra bir bandaj almanız şart! Dövme sonrası bakım için kullanılan farklı tipte bandajlar vardır – plastik driloc pedler, Tegaderm, vb. Sahip olduğunuz dövmenin türüne bağlı olarak, sanatçınız dövmeyi 3-5 saat ve bir tam güne kadar bırakmanızı önerebilir.

2- Hafif Temizleyicilerle Nazikçe Temizleyin

Bandajı dikkatlice çıkardıktan sonra dövmenizi hemen temizlemelisiniz. Ama normal sert sabunlarla değil! Dövmeyi temizlemek için kullanabileceğiniz hafif temizleyiciler bulmaya çalışın. En iyi sonuç için ılık suyla kullanın.

Dövme Bakımı İçin 8 İpucu

3- Cildinizi Nemli Tutun

Dövme tedavisinin püf noktası, dövmenizin asla kurumasına izin vermemektir. Kuru cildiniz varsa bu zor olabilir. E Vitamini ile zenginleştirilmiş Palmer’s Cocoa Butter Formula gibi kaliteli bir losyonu eczaneden kolayca alabilirsiniz. Ancak nemi daha iyi hapsetmek için dövme bölgesine krem ​​kullanmanız gerekecektir. Kötü bakterileri dışarıda tutmak için antibakteriyel özelliklere sahip Savlon Antiseptik Krem gibi nemlendiriciler kullanmaya çalışın.

Bununla birlikte, çok fazla nemin hiç nem olmaması kadar kötü olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bir seferde ince nem katmanları uyguladığınızdan emin olun.

4- Terlememeye Çalışın

Terlemeyi önlemek ve aslında cildinizi tahriş etmekten kaçınmak için güneşten uzak durmak isteyebilirsiniz. Cilt tahrişleri, kaşınmaya veya şişmeye neden olabileceğinden dövmeniz için kötüdür. Duş alabilirsin ama asla banyo yapamazsın. Güvenli tarafta hata yapın ve kendinizi temiz ve kuru tutmaya çalışın.

5- Giysilerinizi Seçerken Dikkat Edin

Bir önceki noktaya ek olarak, cildinizi tahriş edebilecek başka bir şey de yüzeye sürtünen dar giysilerdir. Dar kotlar genellikle kalça ve bacaklardaki yeni dövmeleri tahriş edebileceğinden, kot giyme günlerinizi ertelemek isteyebilirsiniz. Bunun yerine bol giysiler ve pamuklu, saten ve hatta varsa ipek gibi hafif kumaşları tercih edin.

6- Kaşımak Yasak!

Özellikle düzenli olarak nemlendirici uygulamaktan vazgeçtiyseniz, dövmenizin kaşındığı zamanlar olabilir. Nemli tutmaya özen gösterseniz bile kabuklanıp pul pul dökülebilirler. Hafif kabuklanma ve pullanma tamamen normaldir, önemli olan kendinizi kaşınmaktan alıkoymaktır. Kaşıntıyı azaltmak için yatıştırıcı kremler kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızı kestiğinizden ve kendinizi tırmalamaktan alıkoymak için yapacak başka bir şey bulduğunuzdan emin olun.

Dövme Bakımı

7- Enfeksiyon Belirtilerini Kontrol Edin

Herhangi bir görsel enfeksiyon belirtisi için dövmenizi izleyin. Dövmenin etrafında kızarıklık veya şişlik var mı? Kabuklar kötüleşiyor mu? Dokunma hassas mı?

Enfeksiyonun birçok belirtisi vardır, ancak daha kötüsü şiddetli kızarıklık, şişme, ateş ve titreme içerebilir. Dövme yaptırdıktan birkaç gün sonra tüm bunlar varsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz ve tedavi ettirmeniz gerekebilir. Temizlenmemiş dövme ekipmanından ve diğer faktörlerden bakteriyel bir enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

8- Küçük Rötuşlar Yaptırabilirsiniz

Dövmeniz asla stüdyodan ilk çıktığınız zamanki kadar temiz ve bozulmamış görünmeyecek. Bir dövme zamanla solacak ve bulanıklaşacaktır, ancak kısa bir süre içinde aşırı derecede solma, sanatçının dövmeyi nasıl çizdiği veya kullanılan mürekkebin en iyi olmadığı için olabilir.

Dövme tasarımınızın ve planınızın bir parçası olarak birden fazla dövme rötuşunun gerekli olduğu durumlar vardır. Endişelenmeyin, çoğu dövme stüdyosu küçük rötuşları ücretsiz olarak sunacak kadar naziktir. Sonuçta, iyi stüdyolar her zaman kaliteli müşteri hizmetlerine önem verir.

Önemli olan, her şeyin düzenlendiğinden emin olmak için her zaman dövme sanatçınızla iletişim kurmaktır. Tek yapmanız gereken bir sonraki rötuş seanslarına katılmak ve talimatları dikkatlice takip etmek.

Renkli ve Renksiz Dövme Bakımı Farklı Mı?

Renkli dövme için gerekli olan bakım sonrası bakım ile siyah dövme dövmesi arasında pek bir fark yoktur. Bununla birlikte, renkli pigmentlerin, siyah iş dövmesinden daha alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, süreçte kullanılan herhangi bir malzemeye alerjiniz olmadığından emin olmak için bir deneme testi yaparak hazırlanmak isteyebilirsiniz.

Dövmenizin solmaması, bozulmaması ve dökülmemesi için dövme bakımı için 8 ipucu adı altında bakım rehberini sizinle paylaştık. Dövme sanatçılarını keşfetmek ve randevu almak için tıklayın.

Dövme Bakım Kremi

Dövme sonrası bakımı esnasında en çok merak edilen hangi ürünlerin tavsiye edildiği ve fiyatının uygun olup olmadığıdır. Dövmenizin nemli kalabilmesi için bakım kremi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Dövmenizi aşırı sıcaklardan, soğuktan ve rüzgar gibi etmenlerden koruyarak cildinizin nemli kalmasını sağlayan Bepanthol marka kremi öneriyoruz. 

Genel manada koruyucu bir krem olduğunu düşünmekle beraber fiyatının da herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir seviyede olduğunu düşünüyoruz.

5/5 - (1 vote)

Yorumlar
2

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.