AB Renkli Boya Yasağı Getirdi

AB Renkli Boya Yasağı Getirdi

AB renkli boya yasağını tartışıyor. Avrupa Birliği renkli dövme boyalarının kansorejen madde içerdiği iddiasıyla bazı boya türlerine yasak getirdi.

Dövme salonları, Çarşamba günü binlerce mürekkep renklendirici kimyasalı yasaklayan AB kurallarının ardından sanatlarının canlılığının tehdit altında olduğunu söylüyor.

27 ulustan oluşan blok, kansere veya alerjiye neden olabileceğini söyledikleri mürekkebin içindeki elementler üzerinde daha sert kısıtlamalarla halk sağlığına çok daha iyi hizmet edileceğini savunuyor.

Bazı Renkli Mürekkepler Yasaklandı

Amsterdam’da, Tycho Veldhoen çeyrek asırdır mesleğini icra ediyor ve belirli renkler yasaklandığında çalışmaları üzerinde “muazzam bir etki” olacağından korkuyor.

“Çünkü bir ressam gibi, birdenbire paletinizin devasa bir parçasını kaybedersiniz” görünürde hiçbir alternatif yok.

Toplamda 4.000 kimyasal madde yasaklanmıştır. Şu anda kullanımda olan daha fazla mürekkebin yasaklanabileceği gelecek yıl daha da kötüleşebileceği konusunda uyardı.

AB’deki dövme dükkanları, COVID-19’un kısıtlamalar ve kilitlenmelerle vurmasından bu yana zor bir iki yıl geçirdi. Şimdi, tamamen önlenebilir bir krizin onları daha da sert vurduğunu söylüyorlar.

Dövme sanatçısı Veldhoen,”Oldukça ani oldu. Çok daha fazla hazırlık yapılmalıydı.” dedi.

Yasak Neden Geldi?

AB bu konuda fikir ayrılığına düşüyor. Halkla istişare sürecinin 2016’da başladığını savunuyorlar.

Bunu takiben, Aralık 2020’de yasa üzerinde anlaşmaya varıldı, ancak sektöre uyum sağlaması ve alternatifler bulması için bir yıl verildi.

Avrupalıların en az yüzde 12’sinin dövmesi var – bu 54 milyon insan. Bu yüzde 18-35 yaş grubunda ikiye katlanarak düzenleyicileri gerekli gördükleri daha katı sağlık yönergeleri oluşturmaya zorluyor.

AB sözcüsü Eric Mamer, “Bu, sürpriz veya tamamen yeni bir şey değil. Yedi AB ülkesinin zaten ulusal kısıtlamaları vardı. Bu, birkaç üye ülkede zaten mevcut olan bir tür uygulama genellemesidir” dedi.

Şu anda, herhangi bir dövme mürekkebini kansere doğrudan bağlayan hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Buna rağmen İngiltere’nin şimdi davayı takip ettiği ve benzer bir yasağı araştırdığı söyleniyor.

Komisyon, yasaklı ürünlere alternatifler olduğunu söylüyor ancak dövme salonları, üreticilerin dükkanlarına gitmek için çok yavaş olduklarını söylüyor.

Brüksel’deki Boucherie Moderne dövme salonundan Angelo Bedani, yeni mürekkepler yalnızca bir hafta önce piyasaya sürüldüğü için hazırlanacak hiçbir şeyi olmadığını söyledi. Üstüne üstlük, “bir şişe, bugün sahip olduğumuza kıyasla iki katına mal oluyor.” dedi.

Tattoo Belgium derneği sekreteri Gwenaelle Reaume, COVID-19 salgınının araştırma ve üretimi durdurduğunu söyleyerek hükümeti daha fazla zaman için çağırdı.

Salonu zamanında yeni, onaylanmış tedarikçilerden mürekkep sipariş etmesine rağmen, meslektaşlarının çoğunun iğnelerinin kuruduğunu söyledi. Yine de müvekkili Anne Keyen, mevcut dövmeleri hakkında gereksiz yere endişelenmediğini söyledi.

“Sağlık için iyi olmayan her türlü şeyi yiyeceklere koyuyorlar ve sonra dövme mürekkebinin peşinden geliyorlar. Dövmeli biri olarak bu yasayı anlamadığımı itiraf ediyorum” dedi.

Avrupa’nın Dövme Camiası Destek Verdi

AB’nin kimya kurumu ECHA, alerjik ve inflamatuar cilt reaksiyonlarının “kısıtlama sayesinde azalmasının beklendiğini” söylüyor.

“Mürekkeplerde kullanılan kimyasallardan kaynaklanan kanser, DNA’mıza veya üreme sistemimize zarar verme gibi daha ciddi etkilerin de azaltılabileceğini” ekliyor.

AB’de halihazırda 176.000 imza toplamış olan ‘ Pigmentleri Kurtarın ‘ dilekçesinin arkasında olan Michl Dirks, bu tür koşullu ifadelere karşı çıkıyor ve yasağın bilim tarafından yeterince desteklenmediğinde ısrar ediyor.

Dilekçenin organizatörü Erich Maehnert, insanlar ürünleri üçüncü ülkelerden almak için yasa dışı yollar kullanacaklarından bu tür yasakların endüstriye gereksiz yere zarar verdiğini söyledi.

Dövme ürünlerini hiçbir kontrole tabi tutulmadan ve izini sürmeden almaya devam ediyorlar” dedi. Diğerleri, küçük dövme endüstrisinin kolayca hedef alındığını, tütün ve alkol endüstrilerinin hala çok daha fazla hakim olduğunu söylüyor.

Dilekçe çifti şimdiden bir sonraki savaşa hazırlanıyor. Şimdiye kadar, Blue 15 ve Green 7 pigmentleri, henüz bir alternatif bulunmadığından, gelecek yıla kadar bir ödemesiz dönemin tadını çıkarıyor.

Veldhoen, bir müşteri Amsterdam’daki mağazasına girdiğinde kendisine korkunç seçenekler bıraktığını söyledi.

“Kahverengi yapraklı bir gül, yeşil yapraklı bir gülden çok daha az çekicidir.”

Rate this post

Yorumlar
1

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.