Dil Piercingi Yaptırmadan Önce Mutlaka Okuyun

Dil Piercingi Yaptırmadan Önce Mutlaka Okuyun

Dil piercingi uzun yıllardır kullanılmakta olan piercing türleri arasında yer alıyor. Erkeklerde ve kadınlarda kullanımı eşit derecede yaygın olan bu tür son dönemde popüler hale geldi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, diş hekimleri ağızda komplikasyonlara ve enfeksiyonlara yol açabileceğinden, dil piercinglerini ve diğer oral kozmetik değişiklikleri tam olarak onaylamazlar. Bununla birlikte insanlar bireysel kimliklerini oluşturma aşamasında kendilerini yaratıcı şekilde ifade etmenin yolu olarak dil piercinglerini kullanmaya devam ediyorlar.

Dil piercinginin hali hazırda en çok tercih edilen kullanım türü dilin orta bölgesinin delinmesi ile bölgeye yerleştirilen piercing türüdür. Bunun yanında son zamanlarda en çok konuşulanlar arasında “dil ucu piercing” ve “dil altı piercing” çeşitleri yer alıyor.

Her iki alt kategoride yer alan piercing türlerine geçmeden önce bu vücut aksesuarından genel manada bahsetmek istiyoruz.

dil piercing modelleri
Dil piercing modelleri

Dildeki Piercing Anlamı

Bazı insanlar için kendini ifade etme biçimi olarak tercih edilen bu aksesuar aslında yüzyıllardır var olan ve birçok anlamı olan bir nesnedir.

Genel itibariyle moda ve güzellik için kullanılan bu aksesuarın tarihi M.Ö. 1500 yıllarına kadar uzanır. Mayalar, İnkalar gibi geçmiş dönem kabilelerinde gözlemlenmesinin yanı sıra Aztek uygarlığında dini törenlerin bir parçası da dil bölgesinin dikenli teller ile delinmesi yer alıyordu.

Dil Piercingi Bakımı

Dil piercingi popüler bir vücut modifikasyonu şeklidir, ancak enfeksiyondan kaçınmak için yeni piercinginize dikkat etmeniz önemlidir. Dil piercing bakımı için bazı ipuçları:

– Ağzınızı günde birkaç kez alkolsüz gargara ile temizleyin.

– Kirli su veya nesnelerle temastan kaçının. Diliniz kir veya bakteri ile temas ederse, hemen sabun ve su ile yıkayın.

– Ellerinizle piercinginize dokunmayın. Bu, bakterilerin bölgeye nüfuz etmesine sebep olabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

– Dilinizi deldirdikten sonraki ilk birkaç gün yumuşak yiyecekler yiyin. Yarayı tahriş edebilecek baharatlı veya asitli yiyeceklerden kaçının.

– Bol bol dinlenin ve vücudunuzun çabucak iyileşmesine yardımcı olmak için bol su tüketin.

Dil Piercingi Yaptırmadan Önce Mutlaka Okuyun

Dil Ucu Piercing

Dil piercingi, genellikle dilin ortasından yapılan bir vücut piercingidir. Günümüzde gençler ve genç yetişkinler arasında en popüler piercinglerden biridir. Bunun nedenleri çoktur, ancak en yaygın olanı, çok çekici bir piercing olarak kabul edilmesidir.

İki tür dil piercingi vardır: dilin ortasından geçen geleneksel piercing ve dilin tepesinden geçen Dil Ucu Piercing. Dil Ucu Piercing daha çekici bir seçenek olarak görüldüğü için giderek daha popüler hale geliyor. Ayrıca geleneksel piercinge göre bazı faydaları vardır.

Dil Ucu Piercing’in ana faydası, dişlere geleneksel bir piercing kadar zarar vermemesidir. Bunun nedeni, mücevherlerin dişlerin arasına değil, dilin üstüne oturmasıdır.

Dil Piercengi olarak da bilinen Dil Ucu Piercing, dilin cildin üst tabakasından delindiği bir vücut modifikasyonu türüdür. Bu piercing genellikle estetik nedenlerle yapılır, ancak cinsel zevk için veya oral seks sırasında hissi artırmak için de yapılabilir. Dil Ucu Piercingleri, profesyonel bir delici tarafından yapılırsa ve uygun şekilde bakılırsa genellikle güvenlidir. Amatörce delim işlemi gerçekleştirilmiş piercingler delim işleminden kaynaklı bazı yaygın komplikasyonlar enfeksiyon, şişme ve kanamaya neden olabilir.

İlgili Yazı: Septum Piercing – Kapsamlı Rehber

Dil Altı Piercing

Dil altı piercingi, dilin altına yerleştirilen bir piercingdir. Bu tip piercing birkaç nedenden dolayı tercih edilir. İlk olarak, diş etlerini ve dişleri tahriş etme olasılığı geleneksel bir dil piercinginden daha azdır. İkincisi, göstermek istemediğiniz zaman piercingi gizlemeye yardımcı olabilir. Üçüncüsü, bu tür delme, diğer delme türlerinden daha az risk taşır. Dördüncüsü, dil altı piercingi diğer piercing türlerinden daha az ağrılı olabilir.

Dudak piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, “dil altı piercingi” terimini duymuş olabilirsiniz. Bu piercing türü dilin altına yapılır ve diğer piercing türlerine göre birkaç avantajı vardır. Bu yazıda dil altı piercinginin ne olduğunu, neden bazı insanlar tarafından tercih edildiğini ve yaptırmadan önce bilmeniz gerekenleri tartışacağız.

Dilin altındaki ağdan dil altı delme işlemi yapılır. Dudak piercingi isteyen ancak diğer piercing çeşitleriyle birlikte gelen görünür takıları istemeyen kişiler için popüler bir seçimdir. Konuşurken veya yemek yerken dil altı piercingleri daha az olasıdır ve bölgede çok fazla kan akışı olduğu için çabuk iyileşirler.

Dil Piercingi Zararları

Dil bölgesi piercinginin ilk delimi sırasında uygulanan aksesuarın zorunlu olarak kalın olması sebebiyle işlem sonrası dilde şişme meydana gelebilir. Hatta bazı durumlarda bu şişlik uzun süre kalıcı olabilir.

Bunun yanı sıra dil piercingi olan çoğu insan, piercing çıkarılırsa delik kapanacağı için piercingi çıkarmamayı tercih eder, ancak bu diş hareketine yol açabilir. Aksesuarın dişlerinize uyguladığı baskı bazı durumlarda dişlerinizin kaymasına sebebiyet verebilir. Bu durum ısırık hizasının bozulmasına ve hatta dişleriniz arasında boşluklara neden olabilir. Bununla birlikte, çok daha yaygın bir sonuç, dil piercinginin neden olduğu dişlerin kırılması ve çatlamasıdır. Konuşurken veya yemek yerken piercinginizi dişlerinize çarpması çok kolaydır. Delme işlemine ve vurduğunuz dişe (vurduğunuz açı ve kısımla birlikte) bağlı olarak bu, dişinizi kırabilir.

Piercing Yaptırdıktan Kaç Gün Sonra Banyo Yapılır

Piercing yaptırdıktan sonra banyo yapmak için ne kadar beklemeniz gerektiğini merak ediyorsanız, cevap genellikle 2-3 gündür. Bu süre iyileşme ve enfeksiyondan kaçınmak için yeterlidir.

Yeni yaptırılan piercingler ile banyo yaparken akılda tutulması gereken birkaç şey var. İlk olarak, delim bölgesini tahriş edebileceğinden suyun çok sıcak olmadığından emin olun. İkincisi, sert sabunlar kullanmaktan veya piercingin etrafındaki alanı ovmaktan kaçının. Bunun yerine, nazik bir temizleyici seçin ve iyice duruladığınızdan emin olun.

Dil Piercinginin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Tüm dil piercing iyileşme süreci genellikle 1 ila 4 hafta sürer.

Ancak iyileşme süresi bireysel özelliklerinize bağlı olarak değişebilir.

Komplikasyonları ve enfeksiyonu önlemek için günlük temizlik rutinini izlemelisiniz.

Bölgeyi günde iki kez temizleyin: sabah ve yatmadan önce. Bunun için tuzlu su kullanın, bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı deniz tuzu koyun. Her yemekten sonra ağzınızı anti bakteriyel alkolsüz gargara ile çalkalayın. Diş fırçanızın temiz ve yumuşak olduğundan emin olun.

Kullanıcı Oyu post

Yorumlar
1

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved. Web Marka Web Ajansı