Piercing Nedir?

Piercing Nedir?

Piercing nedir sorusu halen gündemde bazı kullanıcılar ayrıntılı bilgi edinmek istiyor. Vücut piercingi, görünüm için bir parça takı ekleyebilmeniz için vücudunuzda bir delik açılmasıdır. Kulak memesi en yaygın vücut piercingidir. Bazı insanlar ayrıca kulak kıkırdaklarını (dış kulağın sert kısmı) delerler. Delinecek diğer yerler arasında kaş, burun, dil, dudak, göbek deliği, meme uçları ve cinsel organlar bulunur.

Piercing Nasıl Yapılır?

Kulak memesine bir küpe yerleştirmek için tipik olarak tek kullanımlık, sterilize edilmiş bir delici tabanca kullanılır. Vücudun diğer kısımları için, deride bir delik açmak için içi boş bir iğne kullanılır. Piercingi yapan kişi deliğe bir piercing parçası sokar.

En güvenli delici silahlar tek kullanımlık silahlardır. Bu, yalnızca bir müşteride kullanıldığı ve sonra atıldığı anlamına gelir. Bu enfeksiyon riskini azaltır. Sterilize edilmiş tek kullanımlık kasetlere sahip delici tabancalar da kabul edilebilir. Ancak, tek kullanımlık delici tabancaların sağladığı aynı düzeyde koruma sözü vermiyorlar.

Sterilize edilmiş tek kullanımlık kasetleri olmayan yeniden kullanılabilir bir delici tabancadan delici almayın. Bu tür delici tabancalar otoklavlanamaz. Otoklav, tek kullanımlık olmayan tüm delici aletleri sterilize etmek için ısı kullanan bir sterilizasyon makinesidir. Vücudunuza dokunmadan önce tüm aletlerin temiz olduğundan emin olmanıza yardımcı olur. Temiz bir delici dükkanında önemli bir ekipman parçasıdır. Bir delici silahı otoklavlayamamak enfeksiyon riskini artırır.

Kkulağınız dışında vücudunuzun herhangi bir yerine delici tabanca ile piercing yaptırmayın. Bunu yapmak cildi ezebilir ve içi boş bir iğne ile yapılan delmeden daha fazla yaralanmaya neden olabilir.

Piercing Nedir

Piercingimi Nerede Yaptırabilirim?

Piercing yaptırmadan önce biraz araştırma yapın. Temiz, güvenli bir delici dükkanı bulun. Piercingi yapmak için iyi bir üne sahip bir profesyonel ile çalışabilirsiniz.

Kendinizi delmeyin veya profesyonel olmayan birinin sizi delmesine izin vermeyin. Vücut bölgesini ve piercingleri dikkatlice seçin. Nikel veya pirinçten yapılmış takılardan kaçının. Bu metaller alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Titanyum, 14 ayar altın veya cerrahi kalite çelikten yapılmış takıları arayın.

Piercingi yapan kişi şunları yapmalıdır:

 • Delme işleminden önce ellerini mikrop öldürücü bir sabunla iyice yıkayın.
 • Tek kullanımlık eldivenler giyin.
 • Tek kullanımlık veya sterilize edilmiş aletler kullanın.
 • Her delme için yeni bir iğne kullanın.

Piercing Riskli Mi?

Vücut piercinginden kaynaklanan sağlık riskleri şunları içerir:

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Keloidler (cildiniz iyileştikçe oluşan bir yara izi türü)
 • enfeksiyon

Piercing yaptırdıktan sonra karşılaşabileceğiniz en yaygın sorun enfeksiyondur. İnsanlar, piercinglerinin enfekte olup olmadığını anlamakta zorlanırlar. Enfeksiyonu iyileşen bir piercing ile karıştırıyorlar.

Bu enfeksiyon semptomlarından herhangi birini yaşarsanız doktorunuzu arayın:

 • Ateş
 • Delinmiş alanın çevresinde kırmızı, şişmiş cilt
 • Delinmiş bölgeye dokunurken ağrı
 • Deliciden gelen sarımsı, kötü kokulu bir akıntı

Olası Enfeksiyonu Nasıl Önleyebilirim?

Piercinginize dikkat ettiğinizden emin olun. Piercinginizi yapan kişi, iyileşirken bölgeyi sabun ve ılık su ile günde iki kez temizlemenizi önerecektir. Ayrıca deliciyi nazikçe hareket ettirirken sıvı ilaçlı bir temizleyici kullanmanız talimatı da verilecektir. Dil veya dudak piercingi için, iyileşirken enfeksiyonu önlemek için yemeklerden sonra antibakteriyel ağız gargarası kullanmanız gerekecektir.

Hangi Durumlarda Doktora Görünmeliyim?

Enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzu görmeniz çok önemlidir. Tedaviyi geciktirmek daha ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece piercing takılarınızı çıkarmayın. Piercingi içeride bırakmak uygun drenajı sağlayabilir. Ayrıca bir apse (bir irin topluluğu) oluşmasını da önleyecektir. Çoğu zaman enfeksiyon, piercingi kaybetmeden tedavi edilebilir.

Küçük enfeksiyonlar aşağıdakilerle tedavi edilebilir:

 • Antibiyotik merhem gibi cildinize sürdüğünüz reçetesiz ilaçlar
 • Piercing bölgesine uygulanan sıcak kompres
 • Hafif deniz tuzu ıslatır
Rate this post

Yorumlar
1

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.