Helix Piercing Rehberi (2022)

Helix Piercing Rehberi (2022)

Son zamanlarda çok popüler hale gelen ve yaygın olarak kullanılmaya başlıyan helix piercing modeli kulağın kıkırdak bölgesine uygulanan bir piercing türüdür. Çok fazla bir acı hissetmediğiniz ve güzel görünümü ile en çok tercih edilen bu modelin tüm ayrıntılarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Helix Piercing

Helix piercing türü kulağınızın yapısına göre farklılık göstermekle birlikte iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlardan ilki sarmak şekilde kullanılan, ikincisi ise kulak içi delme yöntemiyle uygulanandır. Hangisini uygulayacağınızı piercing sanatçınız ile ayrıntılı şekilde konuşmalısınız.

Helix Piercing Rehberi (2022)

Helix kelimesi, “bükülmüş, kavisli ve sarmal” anlamına gelen yunanca bir kelimedir. Kulak memesinin üst kısmında bulunan hafif kavisli kıkırdak şeklindeki kıvrım bölgesine uygulanan piercing türüdür. İngilizce literatürde “snug” olarak adlandırılan iç helix türü ise yukarıdaki görselde göründüğü üzere kulağın iç bölgesinde bulunan kıkırdağa uygulanmaktadır.

Anti-Helix ise kulak bölgesinin içerisini çevreleyen kıkırdağa uygulanan bir türdür. Bu piercing türünü uygulamadan 2 saat önce kan şekerinizi yüksek tutmak amacıyla sağlıklı şekilde beslenin, bu durum baş dönmesini ve bayılma gibi durumları önler.

Forward Helix Piercing

Forward helix piercing tanımı ingilizce bir tabir olmakla beraber kulak üst bölgesinin yüzünüze yakın kısmının kullanılarak uygulanan piercing betimlemesidir. Günümüzde oldukça popüler hale gelen bu piercing türünü ünlüler de tercih etmektedir.

Forward Helix Piercing

Helix Piercing Bakımı

Kulak bölgesinin kıvrımlı sarmal bölgesine uygulanan bu piercing türü diğer piercinglere göre bakımında bazı farklılıklar mevcuttur. Bakım dikkate alınmalı ve titiz bir şekilde istikrarlı olarak uygulanmalıdır. Aksi durum enfeksiyonlara ve kalıcı hasara neden olabilir.

Piercing sanatçınıza delim işlemi için gitmeden önce uyuşturucu, ağrı kesici veya alkol almaktan kesinlikle kaçının. Aspirin kullanmayın, aspirin kanınızı sulandırarak durmak bilmeyen bir kan akışına sebep olabilir.

Antibiyotik kullanıyorsanız kullanım süresi bitene kadar beklemelisidir. Farklı bir tedavi görüyorsanız delim işlemi öncesi doktorunuza danışarak onay almanız sağlıklı bir tercih olacaktır.

Helix piercing türü kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genellikle 3-6 ay arası bir süreçte iyileşmektedir. Bununla birlikte piercinginiz iyileşme sürecinde iken bakımına özen göstermemeniz durumunda bu süreç uzayabilir veya tekrar delim işlemi yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

• Delim işlemi sonrası günde iki kez tuzlu su solüsyonu veya antimikrobiyotik sabun ile bölgeyi temizleyin.

• Bere veya kulaklık gibi bölgede sürtünme oluşturabilecek aksesuar kullanmaktan kaçının.

• Uyku esnasında piercing bölgesinin aksi tarafa doğru yatın.

• Piercinginiz tamamen iyileşmeden denize girmekten kaçının. Deniz her ne kadar tuzlu su içerse de içerisinde zararlı bakteriler de barındırır.

Helix Piercing Zararları

Tüm piercing türlerinde olduğu gibi helixte de yan etkiler mevcuttur. Yan etkiler ile birlikte helix kullanıcıları enfeksiyon risklerine de dikkat etmelilerdir. Bu riskleri minimuma indirgemek için bakım sürecine harfiyen uyulması gerekmektedir. Bu bölümde olası enfeksiyon belirtilerini sıralayacağız ve bu belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeksizin doktorunuzdan tıbbı yardım isteyin.

• Piercing bölgesinde aşırı şişme durumu.

• Şişkinlik ile beraber sürekli ağrı hissetme durumu.

• Yara dokusuna benzer görünen bir yumru oluşumu durumu.

İlgili Yazı: Tragus Piercing – Tüm Detaylarıyla

Bunların yanı sıra delim işlemi sonrası piercing bölgesine ellerinizi yıkamadan temasta bulunmayın. Piercinginiz iyileşene kadar değişim yoluna gitmeyin. Alkol bazlı krem ve benzeri ürünler kullanmayın.

Bu piercing türünün uygulandığı bölge kanamaya elverişlidir. Bu sebeple piercing sanatçınızın profesyonel olduğundan emin olun. Yanlış bölgenin delinmesi kıkırdak bölgesinde kalıcı hasara neden olabilir.

Helix Piercing Fiyatları

Tüm piercing türlerinin fiyatları kullanılan malzeme ile doğru orantılıdır. Üç tür piercing malzemesi vardır. Bunlardan ilki cilt uygunluğu kanıtlanmış paslanmaz çeliklerdir. İkincisi titanyum metallerinden yapılmış piercing türleridir. Sonuncusu ise altın veya altın kaplama türleridir. Bunların arasında en uygun fiyatlı olanlar cilt uyumlu paslanmaz çeliklerdir. Bunların fiyatları 75 liradan başlamaktadır. Titanyum metalinden üretilenler ise 300 liradan başlamaktadır. Altın ise gram üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Helix Piercing acıyor mu?

Tüm piercing türlerinde olduğu gibi helix piercing türünde de delim işlemi sırasında anlık bir acı ve sonrasında yanma hissi oluşabilir.

Helix Piercing iyileşme süresi

Helix piercing kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 3-6 ay gibi bir süreçte iyileşmektedir. Ancak bakımına dikkat edilmemesi durumunda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Helix kaç gün sonra değiştirilir?

Olası enfeksiyon risklerine karşı piercinginizi tamamen iyileşmeden değiştirmemelisiniz. Tamamen iyileşme süresi 3-6 ay arasıdır.

Helix piercing zararlı mı?

Helix kulağın kıkırdak bölgesine uygulanan bir piercing türü olması sebebiyle olası enfeksiyon risklerinin yanı sıra kalıcı kıkırdak deformasyonu gibi riskleri barındırmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.