Elektronik Dövme Dönemi Başlıyor

Elektronik Dövme Dönemi Başlıyor

Güney koreli bilim adamları kişilerin sağlık değerlerini inceleyebilecek yeni elektronik dövmeler geliştirdi. Kişilerin kalp atış hızlarından hayati sağlık değerlerine kadar birçok verileri ölçebilecen bu dövmeler nelerdir?

Elektronik Dövmeler Nedir?

Güney Koreli araştırmacılara göre, sıvı metal ve karbon nanotüplerden oluşan bu “elektronik dövme mürekkepleri” cilt üzerine çizilen desenler ve diğer tasarımlar aracılığıyla kalp atış hızlarının ve diğer hayati sağlık belirtilerinin izlenmesine yardımcı olabilecek.

Teknolojiyi geliştiren Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden (KAIST) bilim adamlarından oluşan ekip, teknolojinin hala erken bir aşamada olduğunu kabul ediyor. Ancak bir gün teknolojinin, bireylerin ve doktorların sağlık koşullarını izlemesi için kişiselleştirilmiş ve müdahaleci olmayan bir yol sunabileceğini umuyorlar.

Elektronik Dövmeler Nasıl Çalışır?

Mürekkep, cilt üzerinde bir elektrik devresi oluşturarak etkili bir şekilde çalışır. Kalp aktivitesini izlemek için elektrokardiyogram (EKG) cihazlarına, teri analiz eden sensörlere ve fizyoterapi amaçlı ısıtıcı görevi gören sensörlere bağlanabilir.

Yama tipi olan önceki cihazlara (e-dövmeler) kıyasla doğrudan cilde uygulayabiliyoruz. KAIST’te malzeme bilimi ve mühendisliği profesörü olan ve doktora adayı Lee Gun-hee ile birlikte ekibi yöneten Steve Park, e-dövmeye ilişkin “kullanıcılar için çok daha rahat” dedi.

İlgili Yazı: AB Renkli Boya Yasağı Getirdi

Gelecekte yapmayı umduğumuz şey, bu mürekkeple entegre bir kablosuz çip bağlayarak iletişim kurabilmemiz ya da vücudumuz arasında harici bir cihaza sinyal gönderebilmemiz.

Steve ParkMalzeme bilimi ve mühendisliği profesörü, KAIST

Dövme mürekkebi her ne kadar civaya benzese de, civanın zehirli madde içermesi ve cilde uygulanmasının mümkün olmaması sebebiyle araştırmacılar mürekkebin zehirli olmaması için yarı iletkenlerde ve termometrelerde kullanılan yumuşak bir metal olan Galyum bazlı sıvı metal parçacıkları kullandılar.

Platin süslemeli karbon nanotüpler, dayanıklılık sağlarken elektriği iletmeye yardımcı oluyor.

Profesör Park, iletkenin cilde kesinlikle zararlı bir madde içermediğini ve elektronik dövmenin sabunla basit bir şekilde çıkarılabileceğini sözlerine ekledi.

Son olarak Park, mevcut teknolojinin veri elde etmek için hala kablo gerektirmesi gerçeğiyle sınırlı olduğunu söyledi.

Rate this post

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.