Dövmeniz Ne Anlatıyor?

Dövmeniz Ne Anlatıyor?

Dövmeniz ne anlatıyor? Türkiye, yaşam ve yaratıcılıkla dolup taşan büyüleyici sokak sanatından daha fazlasıyla dolu bir ülkedir. Aynı zamanda dünyanın en iyi dövme sanatçılarını bulabileceğiniz yerdir. Dövme neredeyse herkesin yapılacaklar listesinde bir temel haline geldiğinde, Türkiye’nin sunduğu en iyi dövme sanatçıları tarafından mürekkeplenmek için giderek daha fazla insan ülkeye akın ediyor.

Ülkede dövmeli insanlara sık sık rastlıyoruz. Türkiye’deki dövme stüdyoları da zengin dövme kültürünü yaşatmayı amaçlayan insanlar sayesinde yıllar içinde çoğaldı. Bütün bunlar, bu dövme sevgisinin nerede başladığını sorgulamak için yalvarır? Onlara sahip biri hakkında ne diyor?

İnsanlar neden dövme yaptırır?

Dövme, atalarımızın yüzlerce yıl önce uygulamaya başladığı bir sanattır. Onu bir sosyal statü işareti veya bir ceza sembolü olarak kullandılar. Bireyin zengin tarihini, sınavlarını ve zaferlerini aktarır.

Günümüzde eskisinden çok da uzak olmayan bir şekilde kullanıyoruz. Bir ifade biçimi, son nefesimizi verdiğimiz ana kadar bizimle kalan enfes bir sanat eseri olarak bedenlerimize takıyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar hala bir tane almak konusunda isteksizdir.

Ama dövmelerin, onlara sahip olan biri hakkında pek çok şeyi ortaya çıkardığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda dövme yaptıran kişilerde ortak olan özelliklerden bahsedeceğiz ve eğer sizde varsa, o halde bu yazı sizin gibi insanlara kesinlikle neden ihtiyacımız olduğunu kanıtlayacaktır.

Karar vermekten korkmuyorsunuz

Dövme, bu süreçte mürekkebi enjekte eden iğneler ile deriyi delmek suretiyle mümkün kılınan bir vücut sanatıdır. Düzgün yürütülürse, sonsuza kadar taşımak zorunda kalacağınız güzel bir parçayla sonuçlanır. Dövmeler kalıcıdır ve bir kere yaptırmayı karar verdiğinizde geri dönüşü yoktur. Elbette, yeni teknoloji, dövmeyi silmek için lazerin kullanılmasını mümkün kılmıştır, ancak yine de geride dövmenizin hafif bir kalıntısını bırakmaktadır.

Bu gerçek devam ediyor, dövme yaptırmak, büyük ya da küçük kararlarında kararlı olan insanları alır. Bir kez başladıklarında, onları durdurmanın hiçbir yolu yoktur.

Sanatı somutlaştırmak istiyorsun

Bunu söylemenin daha iyi bir yolu yok ama dövme sporu yapanlar yürüyen sanat eserleridir. Vücutlarına, her dövmenin tüm şaheseri oluşturduğu tuval gibi davranırlar. Her sanat eseri gibi dövmesi olan insanlar da iz bırakmak, hatırlanmak ve dünyayı daha az sıkıcı hale getirmek isterler. Bir mesaj vermek isterler ama kelimelerle kafa kafaya gitmek yerine vücutlarındaki görsellerle hareket ederler ve yeterince söylediklerinin bilinciyle rahatlarlar.

Cesaret konusunda yetersiz değilsin

Dövme yaptırmak, kalbin zayıflığı için değildir. Birini bitirmek çok zaman alıyor ve çoğu zaman bir stüdyoda oturuyorsunuz ve cildinize sürülen iğnelerle defalarca deliniyorsunuz. En iyi dövme sanatçıları Türkiye bile bu süreci daha az acı verici hale getiremedi.

Kolay bir yolculuk değil ama bazı insanlar, özellikle daha acılı zamanlar geçirmiş olanlar için, başka bir dövme böcek ısırmasından başka bir şey değil. Senin gibi insanlar cesaretten yoksun değil ve insanların senin ne kadar güçlü olduğunu bilmelerini istiyorsun.

Sanatı seviyorsun

Bu sanat formunu seven ve anlayan bir kişinin, bir tane elde etmek için gereken acıya dayanabilmesi gerekir. Dövme yaptırmak istemeyen insanlar hala sanatsal ve yaratıcı olabilirler, ancak sizin gibi insanlar, sevginizi bir üst seviyeye çıkarmak isteyenlerdir. Bir şeyi çok sevdiğinde, dünyanın bilmesini isterdin, değil mi?

Stereotiplerle ilgilenmiyorsunuz

Bugün bile, bazı ülkeler kişinin vücudunu dövmeyle “tahrip etme” fikrinden hâlâ kuşkulu. Bazı büyükanne ve büyükbabalar, torunlarının dövmeli insanlarla arkadaş olduğu düşüncesiyle hala panikliyor. Medya da yardımcı olmuyor. Kötü adamları dövmeli erkek ya da kadın olarak tasvir ederek, onlara sahip olan insanların bir çetenin parçası olduğu ya da hiçbir işe yaramayan kötü insanlar olduğu fikrini sürdürmeye devam ediyorlar.

Ancak, bu stereotipleri umursamıyorsunuz. Farklı bir anlatı anlatarak kalıpları kırmak istiyorsunuz. Vücut sanatı her zaman kötü bir birey olmanın göstergesi değildir. Zengin veya fakir, klas veya sert olmak dövmelerle ayırt edilemez ve bunu arayan herkese kanıtlamak istersiniz.

Sembolizmden ve daha derin anlamlardan hoşlanıyorsunuz

İnsanlar güzelliğin sadece cilt derinliğinde olduğunu söylüyorlar ama senin için dövmeler ruhunun derinliklerine iniyor ve bunu güzel buluyorsun. İnsanların her sembolün arkasındaki anlama ve vücudunuzdaki her tasarıma hayran kalmasını istiyorsunuz. Ayrıca temsil ettikleri şeylerin size hatırlatılmasını istersiniz. Dövmeler, tüm hikayenizi dünyaya çok fazla söylemeden anlatmanın bir yolu olabilir ve yapacakları ihtimalinde rahatlık bulursunuz.

Rate this post

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.