Dövme Sanatının Değişimi

Dövme Sanatının Değişimi

Dövme sanatı Ötzi adlı doğal olarak mumyalanmış bir insana kadar yani 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Dövme sanatının değişimi nasıl oldu?

Birinin derisini mürekkepleme pratiğinin karmaşık bir tarihi vardır ve diğer sanat türleri gibi, kendi kültürel gelenekleri ve eski araçları, tarihi tablolar ve etnografik fotoğraflar ve daha yakın zamanda, “flaş sayfalar” olarak adlandırılan tasarım çizimleri de dahil olmak üzere kendi kültürel gelenekleri ve kısa ömürlülüğü vardır.

Güzel sanatlar gibi dövmenin de bu tür nesneler için kendi pazarı ve kendi müzeleri vardır. New York City’deki Daredevil Müzesi ve zamanında Cher ve Janis Joplin’i boyayan efsanevi dövme sanatçısı ve ünlülerin favorisinden adını alan San Francisco’daki Lyle Tuttle Dövme Stüdyosu ve Müzesi sadece birkaç örnek olarak gösterilebilir.

Geçmişteki müşterileri arasında Lady Gaga, Kurt Cobain ve Keith Haring’in de bulunduğu Hollandalı dövme sanatçısı Henk Schiffmacher, yakın tarihli bir video röportajında ​​internetin mürekkep için yepyeni bir izleyici kitlesi yarattığını söyledi.

Koleksiyonu, dövmeli 19. yüzyıl Kabuki karakterlerinin Japon tahta baskılarını; 1900’lerin başlarından tahta ve kemikten yapılmış dövme keskiler; gezici karnavallardaki dövmeli kadınların posterleri ve siyah-beyaz fotoğrafları ve yüzyıllar boyunca sonsuz sayıda tasarım.

1970’lerden beri dövme yapan Schiffmacher, dövme için “Artık çok sayıda ciddi koleksiyoncu var. Dövmeler, canlı ya da ölü olsanız da aynı şekilde iletişim kurar, bu yüzden birçok Māori için bu kafalardan biriyle karşı karşıya kalmak, bir atanızın onlarla konuşması gibi” dedi.

Bugün, Schiffmacher dövmelerini, ona başka türlü asla sahip olamayacağı erişim sağlayan bir iletişim biçimi olarak görüyor.

“Farklı kültürlere bir pasaport” dedi. “Dünyadaki her türlü duruma (dövmelerimin nerede olduğu) giriş yaptım.

“Dövmeler budur: başka biriyle iletişim kurma daveti” diye ekledi.

Rate this post

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.