Anka Kuşu Dövmesi ve Hikayesi (2022)

Anka Kuşu Dövmesi ve Hikayesi (2022)

Anka Kuşu dövmesi birçok kişi tarafından tercih edilen ve sevilen bir dövme modelidir. Yunan mitolojisinde çokça duyduğumuz, ingilizce literatürdeki adıyla Phoenix yani Anka Kuşunun hikayesi de, bir o kadar ilgi çekicidir.

Anka Kuşu birçok masal ve hikayelerde yer aldı ve bugüne kadar popüler kültürde hala iyi bilinen bir semboldür. Efsanevi kuş, Yunan Mitolojisi ve Shakespeare’den Harry Potter kitaplarına kadar birçok eserde bulunuyor.

Anka Kuşu Hikayesi

“Phoenix” yani Anka Kuşu’nun ilk kullanımı, M.Ö. 8. ve 7. yüzyıllar arasında yaşayan Hesiodos’a atfedilen bir metin parçasından gelmektedir. Metinde, periler ne kadar uzun ömürlü olduklarını göstermek için yaşam sürelerinin uzunluğunu Phoenix’in yaşam süresi birimleriyle ölçüyor.

Antik Yunan tarihçi ve yazar Heredot’a göre Anka Kuşu, kırmızı ve altın tüyleri olan kartal benzeri bir kuştur. Yunan ve Roma mitolojilerinde efsanevi ve kutsal sayılan bu ateş kuşu tasvirini Mısır mitolojisindeki “Bennu” isimli benzer bir yaratıktan almış olabileceği söylentiler arasında yer alıyor. Sonraki dönemlerde Hristiyonlar Anka Kuşu’nu Mesih’in yani Hz. İsa’nın ölümü ve dirilişinin sembolü olarak kullandılar.

Anka Kuşu Hikayesi - Anka Kuşu Dövmesi
Anka Kuşu Hikayesi

Mitolojiye göre Arabistan veya Hindistan’da yaşadığı belirtilen tek bir kuş türüdür. 500 yıllık yaşam döngüsüne sahip olan bu efsanevi kuş yaşam döngüsünün sonuna doğru kutsal malzemelerden oluşan bir yuva inşa eder ve bu yuvayı ateşe verir. Yuvanın ateşiyle birlikte küle dönene kadar yanar ve küllerinden genç bir Anka Kuşu doğar.

Anka kuşu doğumu, ölümü ve yeniden doğuşu, sonsuzluğu, gücü ve yenilenmeyi sembolize eder. Bu efsanevi kuşun ölüm alevlerinin küllerinden yeniden doğduğu fikri, ateş veya sıkıntı içinde bir yolculuk anlamına gelir. Bir mücadelenin dönüşümünün veya hayatta kalmayı ifade etmenin harika bir yoludur.

Anka Kuşu Hikayesi - Anka Kuşu Dövmesi

Anka Kuşu Dövmesi

Genel olarak, Anka Kuşu dövmesi tasarımları büyüktür. Özellikle kol veya göğüs bölgesine yaptırılması tercih edilir. Bununla birlikte, fazladan alanı doldurmak için bazı tamamlayıcı fikirler ek alevler, tüyler veya duman içerebilir. Çiçekler, yapraklar ve ağaçlar gibi doğal unsurlar da harika görünebilir.

Anka Kuşu’nun her bir kültürde farklı anlamlar taşısa da günümüzde Phoenix sadece güzel görünümü sebebiyle de tercih ediliyor.

Anka kuşu dövmesi ve hikayesi

İlgili Yazı: Dövme Bakımı ve Dövme Sonrası Spor (2022)

Anka Kuşu Anlamı

Bir Anka Kuşu dövmesine sahip olmak istiyorsanız. Hangi kültürde ne anlama geldiğini bilmenizde fayda var.

Eski Çin kadim belgelerine ve anlayışına göre Anka Kuşu imparatorluğun koruyucularıydı. Anka Kuşu antik Çin İmparatoriçesi’nin sembolü olduğuna inanılırken aynı zamanda zerafet, kadınlık, kırılganlık ve inceliğinde simgesiydi.

Anka kuşu dövmesi, anka kuşu anlamı, anka kuşu hikayesi

Yunanlılara göre ise Anka Kuşu sadece güneşin simgesi değil, aynı zamanda bir tanrı olduğuna inanılırdı.

Mısırlılar Anka Kuşunu güneş tanrısı olan Ra’nın ruhu ile sembolize ettiler.

Eski Japonya’nın amblemi Anka Kuşu’ydu. Japonlar Anka Kuşunun ölümsüz olduğuna inandıkları için imparatorluklarının sonsuza kadar yaşamasını istedikleri için bu kuşu ülke simgesi haline getirdiler.

Tüm bunların yanı sıra Hristiyanlık dininde Anka Kuşu İncil’de Mesih ile ilişkilendirilerek Mesih’in tekrar dirileceği belirtiliyor.

Anka Kuşu Neyi Simgeliyor?

Anka Kuşu dövmesi birçok düşüncenin kalıcılığını sembolize eder. Bu düşüncelerden birkaçını listelemek gerekirse;

Denge: Çin mitolojisinde, birlikte resmedilen iki Anka kuşu, mükemmel dengenin bir simgesidir. Ortaklık içindeki iki kişiyi temsil edebilir ve bir partnerle olan ilişkinizi sembolize etmenin harika bir yoludur.

Güç: Anka Kuşunun küllerinden güçlenerek doğması güç ile sembolize edilir.

Yenilenme: Anka Kuşu yeniden doğuş veya dirilme yeteneğine sahip olması nedeniyle yaşamınıza yenileme anlamı katarak ölümsüzlüğü sembolize edebilir.

Güneş: Anka Kuşları alevlerle çevrili yaratıklar olarak güneşi simgeleyebilirler. Yunan mitolojisine göre Anka Kuşu, güneş tanrısı Apollon’a aitti.

Neden Anka Kuşu Dövmesi?

İnsanlar genellikle yeni bir başlangıcı veya belki de zorlu bir yolculuğun sonunu temsil etmek için bir anka dövmesi yaptırırlar. Dönüşümü ve gücü simgelediği için, zorluklarla mücadele eden herkes için derin bir anlamı olabilir. Anka kuşunun uzun ömürlü olması, yeni bir yola giren biri için sembolik bir güç de sağlayabilir. 

Phoenix, binlerce yıldır farklı kültürler ve medeniyetler aracılığıyla var olan en popüler ve çeşitli efsanevi yaratıklardan biridir. Hayat yolculuğunu ve onunla birlikte gelen tüm mücadeleleri işaretler ve yeniden doğuşu sembolize eder. Bunun nedeni, anka kuşlarının küller içinde ölüp küllerden yeniden doğan, her zamankinden daha vahşi ve daha parlak kuşlar olmalarıdır.

Sitemizde bulunan dövme stüdyoları ile iletişime geçerek size özel ve en uygun Anka Kuşu dövmesi tasarımı oluşturarak bu dövmeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca Instagram‘dan bizi takip edebilirsiniz…

5/5 - (1 vote)

Yorum ekle

© 2022 Dövme Stüdyo - All rights reserved.